Ysitien parantaminen Lievestuoreen kohdalla käynnistyy
Julkaistu 1.10.2025 9.00
Rakennustyöt alkavat valtatie 9:llä Laukaassa, Lievestuoreen taajaman kohdalla. Hankkeessa muutetaan tasoliittymiä eritasoliittymiksi, rakennetaan ohituskaistoja ja melusuojausta sekä parannetaan jalankulun ja pyöräilyn yhteyksiä ja pysäkkijärjestelyjä.
Valtatien 9 parantaminen Laukaassa alkaa tällä viikolla. Väyläviraston ja Destia Oy:n välinen urakkasopimus rakentamisesta allekirjoitetaan lokakuun alussa.
Väylävirasto ja Destia ovat työskennelleet tiiviissä yhteistyössä hankkeen toteutussuunnitelman parissa elokuun alusta asti. Nyt, urakan kehitysvaiheen päättyessä siirrytään toteutukseen, eli varsinaiseen rakentamiseen.
”Yhteistyö urakoitsijan kanssa on ollut kehitysvaiheen aikana erittäin toimivaa, ja odotamme sen jatkuvan samanlaisena nyt, kun pääsemme rakentamaan. Yhdessä näitä hankkeita tehdään”, projektipäällikkö Jarmo Niskanen Väylävirastosta sanoo.
Kehitysvaiheessa on laadittu alustava rakentamissuunnitelma, jonka perusteella urakan työt voidaan aloittaa. ”Saimme kehitettyä tiesuunnitelman ratkaisuja paremmin toteutettaviksi ja laadukkaammiksi. Lisäksi saimme aikaan pieniä kustannussäästöjä”, Niskanen jatkaa.
Hanke toteutetaan STk-urakkamallilla, eli kehitysvaiheen sisältävänä Suunnittele ja Toteuta -urakkana. Siinä urakoitsija vastaa rakentamisen lisäksi urakan kehitysvaiheesta yhdessä tilaajan kanssa sekä rakentamissuunnitelman laatimisesta urakan aikana.
”Tilaaja on asettanut urakalle tuotevaatimukset, joita lähdetään täyttämään yhdessä laadittujen suunnitelmien pohjalta”, työpäällikkö Harri Korhonen Destialta kertoo.
Sujuvampaa ja turvallisempaa liikennettä
Hankkeessa parannetaan liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta ratkaisuilla, jotka vähentävät liikenteen ruuhkautumista ja helpottavat matka-aikojen ennakoimista. Nykyiset tasoliittymät korvataan eritasoliittymillä, valtatielle 9 rakennetaan ohituskaistoja ja poikittaisyhteyksiä parannetaan. Ratkaisut mahdollistavat nopeusrajoituksen nostamisen tiellä 100 kilometriin tunnissa.
Jalankulun ja pyöräilyn yhteyksiä sujuvoitetaan, ja joukkoliikenteen käyttöä tehdään houkuttelevammaksi pysäkkijärjestelyillä ja liityntäpysäköintialueilla.
Rakentamista tehdään valtaosin nykyisellä tielinjalla, joten ajoneuvoliikenteeseen on odotettavissa poikkeusjärjestelyjä rakentamisen aikana. Poikkeavista liikennejärjestelyistä ja niistä aiheutuvasta haitasta tiedotetaan hankkeen aikana.
Hanke valmistuu vuonna 2028, ja sen kustannusennuste on 31 miljoonaa euroa.
Lisätiedot:
Väylävirasto
Projektipäällikkö Jarmo Niskanen
p. 029 5343 127
[email protected]
Destia Oy
Työpäällikkö Harri Korhonen
p. 0400 943 596
[email protected]
Hanke verkossa
vayla.fi/vt-9-parantaminen-lievestuoreen-kohdalla
Vt 9 parantaminen Lievestuoreen kohdalla -hanke
Valtatie 9 on tärkeä osa valtakunnallista itä–länsisuuntaista poikittaisyhteyttä ja kuuluu eurooppalaiseen TEN-T-verkkoon. Hankkeessa parannetaan liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta rakentamalla nykyiset tasoliittymät eritasoliittymiksi sekä parantamalla poikittaisyhteyksiä. Lisäksi hankkeessa rakennetaan ohituskaistoja ja melusuojausta sekä parannetaan jalankulun ja pyöräilyn yhteyksiä ja pysäkkijärjestelyjä.