Vt 5 Hurus–Hietanen: tien levennystyöt vaikuttavat liikennenopeuksiin kevään ja kesän aikana

Julkaistu 7.4.2025 10.39

Talvitauon jälkeen vitostiellä on jatkettu töitä Lahnaniemen risteyssillalla. Keväällä jatkuvat myös tien levittämiseen sekä valaistuksiin liittyvät työt Lahnaniemen ja Hietasen välisellä osuudella. Töiden takia nopeusrajoitusta työalueella lasketaan 50 kilometriin tunnissa.

Valtatie 5:n Huruksen ja Hietasen välisen tieosuuden toisen vaiheen työt keskittyvät Lahnaniemen ja Hietasen välille. Urakkaan kuuluu muun muassa Lahnaniemen risteyssillan korjaaminen ja leventäminen sekä keskikaiteen rakentaminen Lahnaniemestä Hietaseen.
 
Helmikuussa päättyneen talvitauon jälkeen työt on aloitettu Lahnaniemen risteyssillalla, jossa on helmi-maaliskuun aikana tehty sillan telineiden loppuvalmisteluita ja valettu sillan levitysosan kansi. Kevättalvella hankealueella on myös rakennettu uusia yksityisteitä.
 

Kuva: Talvitauon jälkeen työt ovat jatkuneet Lahnaniemen risteyssillalla.
 

Nopeusrajoitukset laskevat 50 kilometriin tunnissa

Huhtikuun alkupuolella alkavat kaistan levennystyöt. Kaistan leventäminen aloitetaan valtatiellä Lelkolantien suunnasta Mikkeliä kohti. Levennystyöt jatkuvat elokuuhun saakka, jonka jälkeen tehdään asfaltointeja. Päällystystöiden jälkeen rakennetaan keskikaide sekä tehdään tiemerkinnät. Lisäksi kesän aikana on luvassa Lahnaniemen sillan korjaustöitä, jolloin muun muassa sillan kannen vesieriste korjataan. Noin kolmen kilometrin työalueella tulee olemaan alennettuja nopeusrajoituksia syksyyn saakka.

”Töiden turvallinen toteuttaminen edellyttää liikennejärjestelyitä ja alennettuja nopeusrajoituksia. Pahoittelemme työstä aiheutuvaa haittaa ja toivomme tiellä liikkujilta malttia ja varovaisuutta työmaan kohdalla”, muistuttaa hankkeen projektipäällikkö Marja Wuori Väylävirastosta.

Hanke parantaa liikenneturvallisuutta

Huruksen ja Hietasen välisen tieosuuden parantaminen valtatiellä 5 kohentaa merkittävästi liikenneturvallisuutta erityisesti uuden keskikaiteen ansiosta. Uudistuksen myötä ajonopeus voidaan pitää talvellakin turvallisesti 100 kilometrissä tunnissa. Lue hankkeesta lisää osoitteessa https://vayla.fi/vt-5-hurus-hietanen.

Lisätiedot:

Marja Wuori

Projektipäällikkö, Väylävirasto

[email protected]

puh. 0295 343 834

Heikki Mäkelä

Työmaapäällikkö, Oteran Oy

[email protected]

puh. 050 401 7029