Vt 4 Konginkangas–Kalaniemi, Äänekoski: Kesäkuussa alkavat viimeistelytyöt aiheuttavat poikkeusjärjestelyjä

Julkaistu 26.5.2026 8.15

 

Valtatie 4:n ohituskaistojen parannusten viimeistely käynnistyy Konginkankaan ja Kalaniemen välillä. Työt aiheuttavat poikkeusjärjestelyjä liikenteeseen kesä–elokuussa.

Tieosuuksille levitetään kesän aikana viimeinen päällystekerros. Työt alkavat kesäkuussa, ja niiden on tarkoitus valmistua elokuussa.

Töiden ajaksi nopeusrajoitusta alueella lasketaan ja liikenne voidaan joutua pysäyttämään ajoittain. Lisäksi tiedossa on kaistajärjestelyjä. Poikkeusjärjestelyistä tiedotetaan tarkemmin sitä mukaa, kun niitä otetaan käyttöön.

Töiden valmistuttua alueella tehdään vielä ajoratamaalauksia ja muuta viimeistelyä syksyn aikana. Hankkeen on tarkoitus valmistua kokonaisuudessaan lokakuun aikana.

”Toivomme kaikille malttia kesäliikenteeseen. Työt hidastavat matkantekoa jonkin verran, mutta viimeisen päällystekerroksen jälkeen tie on entistä tasaisempi ja turvallisempi”, hankkeen projektipäällikkö Jarmo Niskanen sanoo.
 

Vt 4 Konginkangas–Kalaniemi-urakka on osa Vt 4 Äänekoski–Viitasaari ohituskaistat -hanketta, jossa rakennetaan uusia sekä parannetaan nykyisiä ohituskaistoja ja toteutetaan kaksi eritasoliittymää. Tavoitteena on parantaa liikenteen ja kuljetusten turvallisuutta ja sujuvuutta.

Lisätiedot:

Jarmo Niskanen, projektipäällikkö, Väylävirasto, puh. 0295 34 3127, [email protected]

Seuraa hanketta:

https://vayla.fi/vt-4-aanekoski-viitasaari-ohituskaistat-hanke

https://www.facebook.com/Vt4AanekoskiViitasaari

Kartta valtatie 4:n viimeistelytöistä Äänekoskella

 

Liitteet