Ainolan asema

Järvenpään Ainolaan rakennetaan uusi juna-asema. Ainolan uudelle asemalle rakennetaan uudet laiturit ja alikulkukäytävä, joka yhdistää laiturit esteettömästi. Aseman rakentaminen liittyy lisäraiteiden rakentamiseen Kytömaan ja Ainolan välille. Uusi itäinen lisäraide ja laituri otettiin käyttöön 15.12.2024.

 

  • Itäisen laiturin rakentaminen 06/2023–12/2024
  • Läntisen laiturin rakentaminen 07/2024– 08/2026
  • Aseman alikulkukäytävän rakentaminen 2027-2028

Ajankohtaista

Ainolan aseman rakentaminen on edennyt suunnitellussa aikataulussa. Uusi itäinen laituri ja lisäraide avattiin liikenteelle 15. joulukuuta 2024.

Uusi itäinen laituri 4 palvelee pohjoiseen matkustavia, ja vanha läntinen laituri Helsingin suuntaan kulkevia.

Laituri 4 sijaitsee eri kohdassa kuin vanha laituri. Uusi laituri on rakennettu Ainolaan rakentuvan aluekeskuksen yhteyteen, Sinfonia-aukion kohdalle. Laiturille pääsee portaita ja luiskaa pitkin Ainolanväylältä, laiturin puolivälistä Jokamiehenraitin kautta sekä Horsmatien suunnasta luiskaa pitkin. Horsmakadulta uudelle laiturille pääsee myös siltaa pitkin Ainolanväylän yli. 

Ainolan aseman lähialuekartta joulukuulta 2024 esittää aseman kulkuyhteyksiä, palveluja ja esimerkiksi pysäköintipaikat. Kartta löytyy myös molempien laitureiden aikataulukaapeista.

Tutustu Ainolan lähialuekarttaan

Rakentaminen vuodesta 2024 eteenpäin

Läntisen lisäraiteen rakentaminen alkoi kesällä 2024, ja tavoitteena on saada sekä lisäraide että läntinen laituri valmiiksi vuoden 2026 elokuun loppuun mennessä. Silloin Ainolan asema tarjoaa matkustajille nykyistä seisaketta huomattavasti paremman palvelutason.

Itäisen laiturin ympärillä jatkuu Ainolan aluekeskuksen rakentaminen. Laiturialueet esteettömästi yhdistävä alikulkukäytävä valmistuu arviolta vuosien 2027–2028 aikana. Hissi asennetaan jo valmiiseen hissikuiluun alikulkukäytävän valmistuessa.

Lue lisää esteettömyydestä

Valmiit työt

Vuoden 2023 aikana Ainolan seisakkeen itäinen laituri purettiin ja laiturin kohdalle rakennettiin lisäraiteen vaatimat pohjanvahvistukset ja ratapenger. Syystalvella 2023 rakennettiin myös Ainolan alikulkukäytävän pohjanvahvistuksia.

Itäisen laiturin laiturikatoksen rakentaminen aloitettiin kesällä 2023 maanrakennustöillä ja paalulaattojen rakentamisella. Syksyllä 2024 viimeisteltiin uusi itäinen laiturialue porrastorneineen ja laiturikatoksineen. Kauniisti aaltoileva puupintainen laiturikatos suojaa uutta itäistä laituria. 

Itäinen laituri ja lisäraide avattiin liikenteelle 15. joulukuuta 2024. 

Ajankohtaista hankkeessa

Takaisin Helsinki–Riihimäki -ratahanke: meluntorjunta vilkkaan radan varrella on vaativaa työtä

Helsinki–Riihimäki -ratahanke: meluntorjunta vilkkaan radan varrella on vaativaa työtä

Julkaisuajankohta 16.6.2025 13.30
Helsinki–Riihimäki -ratahanke: meluntorjunta vilkkaan radan varrella on vaativaa työtä

Järvenpään alueella Helsinki–Riihimäki-ratahankkeessa on valmistunut uusia meluseiniä, jotka parantavat ympäristön turvallisuutta ja viihtyisyyttä vilkkaasti liikennöidyn radan läheisyydessä.

Helsinki–Riihimäki-hankkeessa rakennetaan ensimmäisen ja toisen vaiheen aikana yhteensä noin 15 kilometriä melusuojausta, noin 35 miljoonan euron arvosta. Uutta meluseinää on nyt noussut radan itäpuolelle Ristinummen ja Lustikullan välille. Seuraavaksi rakennetaan radan länsipuolta. 

Meluseinät ovat osa ratahankkeen mittavaa meluntorjuntaohjelmaa. Seiniä rakennetaan niille rataosuuksille, joilla melun hillitseminen on arvioitu tarpeelliseksi ympäristövaikutusten arvioinnin ja melumallinnusten perusteella. Neliraiteisen ratakäytävän suunnittelu asettaa erityisiä haasteita meluntorjun-nalle, sillä junat kulkevat leveällä alueella ja usealla raiteella.

”Meluntorjunta on tärkeä osa hanketta, mutta samalla aihe, johon liittyy paljon odotuksia ja erilaisia näkemyksiä. Ratkaisut perustuvat aina lainsäädäntöön, asiantuntija-arvioihin ja suunnitteluperusteisiin. Radan läheisyydessä junien ääniä ei voida täysin poistaa, mutta meluseinät auttavat hillitsemään erityisesti kaikkein häiritsevimmät melupiikit ja vähentämään melun kuormittavuutta lähialueen asukkaiden arjessa”, sanoo projektipäällikkö Riitta Parviainen Väylävirastosta.

Vanhoilla asuinalueilla meluntorjunta suunnitellaan tapauskohtaisesti osana ratahankkeen vaikutustarkasteluja. Jos melumallinnusten perusteella todetaan suojaustarvetta – esimerkiksi siksi, että liikenne on vuosien varrella lisääntynyt tai aikaisemman kaavoituksen aikana ei ole arvioitu meluvaikutuksia – suunnitellaan alueelle erikseen tarvittavat meluntorjuntaratkaisut. Uudemmilla asuinalueilla melun vaikutukset huomioidaan jo kaavoitusvaiheessa esimerkiksi asuinrakennusten sijoittelulla, rakennusmääräyksillä tai suojarakenteilla.

Meluseinien suunnittelussa painotetaan myös rakenteiden sopeutumista ympäristöön. Ulkonäkö, mittasuhteet ja materiaalit pyritään valitsemaan niin, että ne tukevat maisemaa eivätkä hallitse sitä. Mitoitus vaihtelee kohteittain: nyt rakennetut seinät ovat keskimäärin noin kolmen metrin korkuisia. 

Meluntorjunta ei rajoitu pelkästään seinärakenteisiin. Hankkeessa on käytetty myös runkomelua vaimentavaa eristysmattoa, joka sijoitetaan ratapohjan rakenteisiin parin metrin syvyyteen vaimentamaan maaperän kautta kantautuvaa melua. Muita meluntorjunnan keinoja ovat esimerkiksi erilaiset vallit, ääneneristävät rakenteet ja liikennöintiin liittyvät ratkaisut.

Lue lisää meluntorjuntakeinoista Väyläviraston artikkelista: Melusuojaus, tieympäristön hiljainen sankari.

 

Ratatyömaata ja suurikokoinen vaalea kangas
Eristysmatto vaimentaa runkomelua parin metrin syvyydessä.

 

Hankeuutinen helsinki-riihimaki