Helsinki–Riihimäki-ratahanke: Maaperän vahvistaminen jatkuu Purolan ja Nuppulinnan välillä
Julkaistu 16.9.2025 14.00
Väyläviraston Helsinki–Riihimäki-ratahankkeella jatketaan maaperän vahvistamista rakentamalla esikuormituspenkereitä Purolan ja Nuppulinnan väliselle rataosuudelle osana lisäraiteiden rakentamista.
Lisäraiteiden rakentamista edeltävä maan vahvistaminen käynnistyy 15.9.2025 alkavalla viikolla, ja sen on määrä valmistua helmikuun 2026 loppuun mennessä. Aiemmat esikuormitustyöt Purolan ja Nuppulinnan välillä valmistuivat kesällä 2025.
Esikuormituspenkereitä rakennetaan Purolan ja Nuppulinnan välillä pistemäisesti kohtiin, joissa maaperän tiivistäminen esikuormitusrakenteilla on tarpeellista tehdä. Tavoitteena on nopeuttaa pehmeän maaperän tiivistymistä sekä vähentää myöhempiä painumia, jotta maaperä kestää myöhemmin rakennettavalla kaksoisraiteella kulkevan junaliikenteen kuormitukset.
Töitä tehdään radan välittömässä läheisyydessä arkipäivisin klo 7–18. Rakentamisen käynnistyminen voi näkyä alueella liikkuville lisääntyneenä työmaaliikenteenä Purolan ja Nuppulinnan välillä.
“Esikuormituspenkereitä rakentamalla on mahdollista korvata muita, vaikutuksiltaan raskaampia maaperän vahvistamiseen liittyviä menetelmiä, kuten paalulaatoitusta ja pilaristabilointia. Nyt käynnistyvä esikuormitustyö kattaa loput tarvittavat esikuormituspenkereet ja -rakenteet Purolan ja Nuppulinnan välillä”, kertoo hankkeen projektipäällikkö Riitta Parviainen.
Esikuormitustyön urakoitsijana toimii Suorsa Group Oy. Nyt tehtävien esikuormitustöiden lisäksi alueella uusitaan radan alittavia rumpuja, jotka ovat osa radan kuivatusjärjestelmää.
Lisätietoja hankkeesta:
Väylävirasto
Riitta Parviainen, projektipäällikkö, [email protected], puh. 0295 34 3034
Hanna Sipiläinen, projekti-insinööri, [email protected], puh. 0295 34 3490
Seuraa hanketta:
https://www.facebook.com/hkiriihimaki
https://vayla.fi/helsinki-riihimaki
Hankkeen ensimmäinen vaihe valmistui vuoden 2024 lopulla. Toisen vaiheen rakentaminen käsittää vuodet 2021–2030, jolloin rakennetaan lisäraiteet Keravan ja Järvenpään sekä Järvenpään ja Jokelan välille. Keravan ja Jokelan välille muodostuu noin 20 kilometriä pitkä neliraiteinen rataosuus. Keravalla tavaraliikenneraidetta jatketaan Sködvikinradalta Lahden oikoradan suuntaan. Hyvinkäältä Riihimäen suuntaan Arolammille saakka rakennetaan läntinen lisäraide ja tavaraliikenneraide Hyvinkäältä Hangonradalta Riihimäen tavararatapihalle. Lisäksi tehdään muutoksia siltoihin, turva- ja sähköratalaitteisiin ja meluntorjuntaan.
Helsinki–Riihimäki-ratahankkeessa luodaan edellytykset sujuvammalle liikenteelle Suomen vilkkaimmin liikennöidyllä rataosuudella, pääradalla. Hanke toteutetaan kolmessa vaiheessa, joista ensimmäinen vaihe valmistui vuoden 2024 lopulla. Toisen vaiheen rakentaminen on käynnissä vuosina 2021–2030. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama.