Trafikledsverket inleder konceptplanering av isbrytare

Publicerad 15.4.2025 11.36

Trafikledsverket inleder konceptplanering av en isbrytare i storleksklass B+. Planeringen genomförs av Aker Arctic Technology Oy. Utifrån konceptet kan byggandet av isbrytaren konkurrensutsättas. EU-stöd har sökts för ett eventuellt byggande och beslut väntas under sommaren 2025.

Finlands isbrytarflotta är till åren kommen och det är viktigt för Finlands konkurrenskraft att förnya den. Största delen av exporten och importen går sjövägen och trafiken året runt förutsätter en fungerande isbrytarflotta.
 
En livscykel på över 50 år eftersträvas för den nya isbrytaren. Beredskapen att anpassa sig till den föränderliga verksamhetsmiljön säkerställs genom omsorgsfull planering och jämförelse av olika koncept inklusive modellprov.  "Det är viktigt för Finland att den nya isbrytaren betjänar Finlands näringsliv så länge som möjligt, att den är kostnadseffektiv att använda och har en miljövänligare teknik", säger Virpi Anttila, direktör för trafikledshållningen.

Isbrytning behövs även i framtiden

Den nu planerade isbrytaren i klass B+ hamnar till sin storlek i gränslandet mellan en tung isbrytare i klass A och en medelstor isbrytare i klass B. Klassen B+ svarar smidigt på Finlands förändrade vinterförhållanden till havs och på att handelsfartygens assistansbehov kommer att öka framöver.

”Framtidens isvintrar till havs kommer fortsättningsvis att vara utmanande, till och med mer utmanande än i dag, då vinden trycker ihop ismassorna och förhållandena på isfältet varierar. Isbrytaren i klass B+ skulle kunna arbeta i Bottenviken i början av vintern och därefter övergå till att assistera handelsfartyg som kommer till hamnar i södra Finland", berättar Anttila.

Nära internationellt samarbete

Finland har ett nära isbrytningssamarbete med Sverige och Estland, och det kommande fartyget kompletterar den befintliga isbrytningskapaciteten.

Finlands, Sveriges och Estlands gemensamma projekt WINMOS III får stöd från EU:s CEF-fond, som också täcker 50 procent av planeringsupphandlingen för den nya isbrytaren. Planeringskonceptet betjänar alla ländernas behov av att förnya isbrytningsmaterielen samt möjliggör gemensamma anskaffningar och en option att bygga isbrytare enligt samma koncept även i Sverige och Estland.  

Trafikledsverket fattade ett upphandlingsbeslut om konceptplanen i slutet av 2024, men ett besvär om beslutet lämnades in till marknadsdomstolen. Marknadsdomstolen förkastade besväret och konceptplaneringen kan inledas omedelbart. Konceptet blir klart i början av 2026. På basis av konceptet är det möjligt att konkurrensutsätta varv och bygga isbrytaren. EU-stöd har sökts för ett eventuellt byggande och beslut väntas under sommaren 2025.

Trafikledsverket ansvarar för myndighets- och beställaruppgifterna samt den nationella koordineringen, utvecklingen och styrningen när det gäller assistans inom vintersjöfarten.

Mer information:
Direktör för trafikledshållningen Virpi Anttila, tfn 029 534 3642